איך ניכיון צ'קים יכול לסייע לעסקים בתקופת הקורונה?

משבר הקורונה הביא לכך שעסקים רבים המשיכו בפעילותם על ידי תשלום בהמחאות דחויות.  ההמחאות הללו הופכות בייחוד בתקופה האחרונה לכסף מזומן בהתאם לצרכיו האישיים של כל עסק ומספקות עוד "אוויר לנשימה" להפעלתו השוטפת. אז איך עוזר מימוש סכום הצ'ק העתידי לעסקים בתקופת הקורונה? מה כדאי לבצע עם הכספים שנכנסים לתזרים? ומה בכלל מעמדם הנוכחי של הצ'קים בעיני בנק ישראל והציבור בכלל?

צ'קים בתקופת הקורונה

על פי נתוני האוצר, כבר עם תחילת משבר הקורונה נרשמה עלייה דרסטית במספר הצ'קים החוזרים, מה שהביא להגדלה במספר החשבונות המוגבלים והחרפה של המצוקה הכלכלית בישראל. כדי להימנע מכך, הוחלט בבנק ישראל להקפיא את מדיניות הגבלת החשבונות במהלך התקופה, כך שאדם שברשותו 5 צ'קים חוזרים לא יהפוך לחשבון מוגבל והצ'קים החוזרים שלו בתקופת הקורונה לא ייספרו.

הדבר איפשר ללקוחות ועסקים רבים להמשיך להשתמש בצ'קים, אך במקביל פרסם בנק ישראל הבהרה, שלפיה לא תחול הפיכה לחשבון מוגבל, אבל כל מתן צ'ק ללא כיסוי יהיה בעל השלכות עתידיות. אלא שההבהרה לא הספיקה והתרחש גל עצום של ביטולי צ'קים, מה שהוביל את בעלי העסקים שביטלו אליהם צ'קים, לבטל הלאה את שלהם וכך ליצור כדור שלג הולך וגדל של ביטולים. בנקודה הנוכחית במשבר הקורונה, נראה כי הצ'קים הפכו לאמצעי תשלום לא אמין מספיק ורבים מתחילים להימנע ממנו.

מקדימים תרופה למכה

כתוצאה מכדור השלג המתגלגל ותדמית הצ'קים, מתעוררת סוגיית ניכיון הצ'קים. ניכיון צ'קים מסייע לבעלי עסקים שברשותם צ'קים מלקוחות, לפדות אותם בצורת מזומן כדי להימנע מכל סיכוי לכך שהצ'ק יחזור בסופו של דבר ולהעמיד לעצמם בטוחות לעסקאות השונות. יחד עם זאת, מדובר כרגע בבטוחה שרמת הסיכון שלה גבוהה ולכן צריך לוודא שהיא רלוונטית למצב הנזילות הנוכחי ולבצע אותה בחכמה אצל גורם וותיק ואמין בלבד.

גלגל הצלה לעסקים במצוקה

ניכיון צ'קים זו פעולה שמתקיימת בענפים מסחריים בגין קבלת צ'קים דחויים מלקוחות. בית העסק יכול להפקיד את הצ'קים שלו באופן שבו התשלום עבורם מתבצע במזומן באותו הרגע (או ע"י קבלת הסכום בהעברה בנקאית או צ'ק בנקאי) ובכך להחליף את הצ'ק בכסף מיידי שנכנס לכיס.

פעולה זו בבנק הינה בעלות של 50%-80% מערכו של הצ'ק, כאשר היא מחויבת בעמלה על סמך תאריך הפירעון ומהות העסקה וכן סוג המסלול שהלקוח מעוניין בו. בזכות האפשרות לבצע ניכיון צ'קים, עסקים רבים מסוגלים לשמור על הראש מעל המים בתקופת הקורונה, להפוך את התזרים משלילי לחיובי, לאפשר לעצמם לשלם לספקים או לרכוש מלאי, לשלם לעובדים ועוד.

בנוסף, חלק מהעסקאות שעסקים מבצעים מתרחשות בהנחת מזומן, כך שכעת יכול העסק לרכוש במחיר מוזל, תוך שימוש במזומנים שהועברו אליו כנגד ניכיון הצ'קים. כל זאת מבלי להעמיד עוד ועוד בטוחות, תוך הפעלה כרגיל של בית העסק. בתקופה שבה המשבר תופס כיוונים בלתי צפויים ומעמיד את כל בעלי העסקים בפני שאלות גורליות לעתידם, הופך ניכיון הצ'קים לפעולה חכמה שמקדימה תרופה למכה ונמנעת מבעיות עתידיות בגביית צ'קים.